Aktuálně ze ZŠ

Beseda se spisovatelem

V úterý 28.11. navštívil naši školu spisovatel Jan Opatřil, který žije a tvoří svá díla na Vysočině.

Mladší žáci měli možnost seznámit se zábavnou a interaktivní formou s knihami kapříka Metlíka a také se dozvědět, jak se vlastně píše knížka.

Beseda se staršími žáky byla věnována knize Hororové povídky. Nejdříve Jan Opatřil představil hororový žánr z hlediska jeho historie a vývoje. Po přednesu a rozboru vybrané povídky následovala diskuze. Během ní spisovatel odpověděl na zvídavé otázky žáků a ti tak mohli blíže poznat práci spisovatele.

Na závěr využili někteří zájemci nabídky a zakoupili si knihy s vlastnoručním spisovatelovým podpisem.

Beseda se_spisovatelem_2023

Den povolání

Zástupci tříd ve školním parlamentu se rozhodli pro zpestření jednoho z běžných školních dní a uspořádali „Den povolání“, jehož účelem bylo vzdát hold všem zaměstnáním, ať již běžným nebo méně frekventovaným. V pátek 24. 11. 2023 jsme se tedy sešli v různých úborech, které měly reprezentovat určitá povolání. A byla to paráda!  Zažili jsme hodně legrace, když jsme na chodbě navzájem odhadovali, kdo jakou profesi představuje. Tento den se ve škole sešlo hodně zdravotních sestřiček, lékařů a lékařek, učitelek, číšnic a číšníků, vojáků, policistů a policistek, montérů, automechaniků, kuchařů a kuchařek, hasičů, baletek, fotbalistů, zemědělců, ale měli jsme možnost vidět i sokolníka, výpravčí, fotografku, včelaře, chemičku a spoustu dalších zajímavých profesí.

Děkujeme všem za vzornou účast a těšíme se na další netradiční den s vámi.

Školní parlament

Den povolání_2023_-_01 Den povolání_2023_-_02 Den povolání_2023_-_03 Den povolání_2023_-_04
Den povolání_2023_-_05 Den povolání_2023_-_06 Den povolání_2023_-_07 Den povolání_2023_-_08

 

17. listopad

Ve čtvrtek 16. 11. žáci 9. tříd, pan ředitel, paní starostka a pan místostarosta společně uskutečnili připomínkové setkání k příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Na počest tohoto významného dne se opět položil věnec k pomníku padlých na návsi. Pan ředitel v krátkém proslovu připomněl události tohoto data v roce 1939 a 1989, které jsou již tak vzdálené dnešní mladé generaci, ale jsou v dnešní době tak aktuální.

17. listopadu_2023_-_01 17. listopadu_2023_-_02

 

Rezervace na třídní schůzky

Rezervovat se na třídní schůzky konané ve čtvrtek 23. listopadu 2023 se můžete ZDE.

V případě načtení rezervační tabulky v mobilním telefonu je nutné mít nainstalovanou aplikaci Tabulky.

Podzimní opracování záhonů

Podzim je ideálním časem pro péči o záhony a zahradu, aby byly v příštím roce zdravé a plodné. Podzimní opracování školních záhonů provedli v rámci výuky pracovní výchovy žáci 6. ročníků. Žáci ze záhonů odstranili všechny rostlinné pozůstatky a plevel a pomocí hrábí a motyky půdu v záhonech nakypřili. To pomůže omezit šíření chorob a škůdců, zlepšit oběh vzduchu a vody v půdě a zlepšit strukturu půdy.

Podzimní opracování_záhonů_-_01 Podzimní opracování_záhonů_-_02 Podzimní opracování_záhonů_-_03 Podzimní opracování_záhonů_-_04
Podzimní opracování_záhonů_-_05 Podzimní opracování_záhonů_-_06 Podzimní opracování_záhonů_-_07 Podzimní opracování_záhonů_-_08

Návštěva žáků 6. ročníku na Obecním úřadu

Ve středu 25. října navštívily obě šesté třídy v rámci předmětu občanské výchovy Obecní úřad Osová Bítýška. Paní starostka měla pro žáky připravený program, ve kterém se seznámili s tím, kdo všechno na našem obecním úřadě pracuje a z čeho se skládá jeho práce. Žáci měli možnost nakouknout do starých matričních knih, potěžkat si těžký závěsný odznak s řetízkem, zkusit si volit do imaginární pohádkové obce své zástupce a viděli, jak se pracuje s obecním rozhlasem. Náš vymezený čas utekl jako voda. Na závěr dostali všichni žáci od paní starostky drobný dárek.

Moc děkujeme paní starostce Osové Bítýšky za kvalitně strávený čas a získané vědomosti.

Návštěva Obecního_úřadu_-_01 Návštěva Obecního_úřadu_-_02 Návštěva Obecního_úřadu_-_03

Uctění památky – 28. říjen

V úterý dne 24. 10. 2023 proběhlo slavností kladení věnce při příležitosti 105. výročí vzniku samostatného československého státu. Touto tradiční poctou se vzdal hold všem, kteří se o vznik nového státu s názvem Československo zasloužili a díky kterým dnes žijeme ve vlastním svrchovaném státě. Je třeba stále připomínat zvláště v dnešní době důležité historické události a v mladých lidech podporovat občanskou sounáležitost a vlastenectví. Akce se zúčastnili starostka obce Mgr. Lenka Štěpánková, místostarosta Ing. Jiří Tuček, ředitel školy Mgr. Milan Malý, zástupce ředitele školy Mgr. Marcela Hořínková a členové školního parlamentu, kteří si společně při této příležitosti připomněli pamětihodnou událost.

Uctění památky_-_28._říjen_-_01 Uctění památky_-_28._říjen_-_02 Uctění památky_-_28._říjen_-_03