OPĚT SE PODAŘILO VYLEPŠIT PROSTŘEDÍ MŠ 15.10.2015

Tentokrát se mohou děti radovat z nové zahrady kolem celé budovy. Staré herní prvky dosloužily a prostředí v okolí budovy mateřské školy bylo pusté. Krásné prostředí nově zrekonstruovaných prostor uvnitř školy bylo potřeba doplnit o vybavení venkovních prostor.

Tentokrát se mohou děti radovat z nové zahrady kolem celé budovy.  Staré herní prvky dosloužily a prostředí v okolí budovy mateřské školy bylo pusté. Krásné prostředí nově zrekonstruovaných prostor uvnitř školy bylo potřeba doplnit o vybavení venkovních prostor. Velice si ceníme přístupu pana starosty obce Josefa Macha a ředitele školy Mgr. Milan Malého, kteří reagovali na celý projekt velmi kladně a ihned se pustili do zařizování - celková hodnota díla je téměř 1,1 milionu korun, z toho dotace z Ministerstva pro místní rozvoj (program Podpory obnovy a rozvoje venkova) je 370 tisíc. Kromě instalace vlastních herních prvků se demontovalo staré oplocení a vybudovalo se nové, byl založen trávník a byly zbudovány chodníky v  areálu mateřské školy.

Paní učitelky asi před rokem navrhly projekt s mnoha pěknými prvky - loď, kolotoč, vláček, lanovou pyramidu, několik druhů houpaček, domeček a lavičky, dráha pro jízdu na koloběžkách, pocitový chodníček, kde mohou děti zkoumat vlastnosti různých materiálů nejen prstíky, ale i bosou nohou, pomůcky, podle kterých mohou sledovat vítr, déšť, vlhko, sucho,… - větrníky, praporky, šiškovník. Nechybí zde také domeček na hry pro děti z keříků a výsadbu zakrslých stromků. Nezapomnělo se ani na pěstování bylinek a několika druhů zeleniny společně s dětmi. Velký podíl na tom, že zahradu máme a že peníze na ni obec Osová Bítýška dostala, mají také děti, které nakreslily, co by si na zahradě přály. Jednotlivé herní prvky i vymodelovaly.

V červnu 2015 tedy začaly první práce na zahradě. Po důkladném zpracování celého rozsáhlého pozemku kolem budovy MŠ byla zaseta tráva, která vyžaduje hodně zalévání, než se trávník zazelená a travní rostlinky zesílí. Růstu trávy určitě letošní léto nepřálo. Velké vedro si vyžádalo soustavné zalévání. Všichni, kdo se tohoto úkolu ujali, zvládli téměř nemožné - trávník v září zářil zelenou barvičkou do daleka.

Ve druhé polovině září jsme s dětmi mohli sledovat, jak se nám na zahradě objevují úžasné hrací prvky, které si děti tolik přály. Jsou veselé, barevné a bezpečné. Děti si na nich mohou hrát nejen v době pobytu ve školce, ale také s rodiči během celého dne, než provoz v mateřské škole skončí.

Ihned následovalo budování chodníků a dráhy pro koloběžky.  Pan starosta a pan ředitel zařídili demolici starého chodníku kolem mateřské školy a šikovní a spolehliví řemeslníci se ihned pustili do práce.  Starý chodník zmizel během dvou dní - byla to dřina, ale parta chlapů pracovala s elánem a vytrvale. Hluk strojů a sbíječky pronikal až do tříd, proto bylo často vidět dětské oči za okny, jak se zájmem sledují, co se venku děje.

A co teprve, když začalo vysazování keříků a stromků, bylo třeba upravit terén kolem houpaček, navozit hlínu k vláčku, vše uhrabat a upravit. To se mohly konečně zapojit i děti. Vrhly se do práce s nadšením. Také při vysazování stromků a vytváření pocitového chodníčku pomáhaly - opět hrabaly, nakládaly, odvážely hlínu, ale také sbíraly šišky v lese, hrabaly do kyblíčků jehličí a vše sypaly do připravených dřevěných čtverců. Ve třídě také společně s učitelkami vyrobily větrníky a vlaječky a umístily vše na určené místo.

Můžeme říci, že máme krásnou školku v pěkném, klidném prostředí. Dětem je tu dobře, z každého dne mají spoustu pěkných zážitků a nám, zaměstnancům, se tu dobře pracuje. Těší nás slova ocenění a pochvaly od dětí, ale také od rodičů.

Děkujeme touto cestou obecnímu zastupitelstvu v Osové Bítýšce za to, že společně dali souhlas k uvolnění peněz na vybudování zahrady, děkujeme panu starostovi za všechno, co pro tuto akci zařídil - a bylo toho mnoho - děkujeme panu řediteli za realizaci celé akce.

Naděžda Musilová, vedoucí učitelka v mateřské škole

Mateřská škola:

Schránka důvěry

anonymně do rukou ředitele školy.

Odběr novinek

automatické rozesílání aktualit do Vašeho e-mailu.

(spam ochrana)

Kalendář akcí

akce v následujícím období

základní škola
15.10.2019 - 13:00

DRAKIÁDA V ŠD

základní škola
24.10.2019 - 06:50

EXKURZE VE VELKÉM MEZIŘÍČÍ

>>> zobrazit všechny akce

Vítáme Vás na webových stránkách Základní školy a mateřské školy v Osové Bítýšce.

Základní škola a mateřská škola
Osová Bítýška

Osová Bítýška 246, 594 53
maly@zsob.cz

Dnes je 14. října 2019
Svátek má Agáta