HISTORICKÝ ÚSPĚCH V DOPRAVNÍ SOUTĚŽI MLADÝCH CYKLISTŮ 3.7.2019

Tým z Vysočiny zaznamenal historický úspěch v celostátním kole 40. ročníku Dopravní soutěže mladých cyklistů

     Každoročně projde systémem dětských dopravních soutěží mladých cyklistů několik tisíc dětí z celého území ČR, které své dovednosti prověřují už od úrovně školních kol. Pomyslným vrcholem tohoto soupeření je celostátní finále. V letošním roce přivítal 28 týmů ze 14 krajů Liberec. Jubilejní 40. ročník celostátního finále se konal v termínu od 18. do 20. června.   Na soutěžící čekaly tradiční disciplíny v podobě jízdy po dopravním hřišti, testu ze znalosti pravidel silničního provozu, dovednost poskytování první pomoci, orientace v mapě, ale i obávané jízdy zručnosti. Náročnost soutěže navíc umocňovaly vysoké teploty.

     Reprezentanty z Kraje Vysočina letos organizátoři našli ve finále ve Velkém Meziříčí. Starší kategorii tradičně ovládla Osová Bítýška, která je dlouhodobým reprezentantem. Letos soutěžila ve složení Andrea Musilová, Lucie Šimková, Libor Batelka a Jan Štěpánek. V mladší kategorii došlo ke shodnému výsledku Osové Bítýšky (zastoupené Anetou Filoušovou, Leou Kolbábkovou, Matoušem Drlíčkem a Adamem Procházkou) a družstva Černovic, avšak po následném bodovém "rozstřelu" se pomyslná miska vah překlopila na stranu týmu z okresu Pelhřimov.

"I v letošním roce bych chtěla poděkovat celému obrovskému týmu organizátorů, kteří uspořádali jednotlivá oblastní kola. Partnery BESIPu v kraji jsou nejenom městské úřady, ale i Policie ČR, Vojenská policie, Armáda ČR, navíc i mnoho dalších dobrovolníků. Velké poděkování patří samozřejmě i Krajskému úřadu Kraje Vysočina, který dlouhodobě soutěže významným způsobem podporuje například krásnými koly pro nejúspěšnější," říká o letošním ročníku Veronika Vošická Buráňová (Krajský koordinátor dopravní prevence BESIP). Zároveň však dodává, že ji mrzí klesající zájem vedení základních škol o soutěže. "Kromě tradičních škol by mi určitě udělali radost i nováčci. Naše soutěž nabízí postupovost i krásné ceny od úrovně oblastních kol. Úspěšní soutěžící si poté rozdělí nejenom hodnotné ceny v krajském finále, vítězná škola i finanční odměnu. Celorepublikové finále je pak velkou odměnou pro ty nejlepší," dodává.

     Všichni soutěžící na úrovni celostátního finále jsou si plně vědomi, že proti nim stojí soupeři, kteří mají mnoho zkušeností a na soutěž se připravují mnoho času nad rámec běžné výuky. Není divu, že se tedy soutěží od prvního okamžiku a o každý bod. Zároveň se i pořadí jednotlivých týmů může měnit s každým vyvěšením průběžných výsledků. Právě podobné změny nastaly letos v pořadí historicky neúspěšnějšího týmu z Vysočiny. Výsledky po prvním soutěžním dnu pozdější úspěch vůbec nenaznačovaly. Samotné vyvěšení finálních výsledků se stalo tedy velkým překvapením pro celý tým z Osové Bítýšky pod vedením pana učitele Mgr. Jiřího Cerala. Studenti Lucie, Andrea, Libor a Jan pobíhali po kempu, drželi se za hlavu a nevěřili vlastním očím. Naopak jindy velmi nenápadný pan učitel neskrýval obrovské nadšení, které se stalo dosavadním vrcholem jeho kariéry v rámci dopravního kroužku, který na škole v Osové Bítýšce vede více než 27 let. Nezbývalo než s napětím vydržet lhůtu rezervovanou pro případný protest a mohlo se začít pořádně slavit. Zároveň i druhý nasazený tým z Vysočiny zaznamenal velmi pěkný výsledek v silné konkurenci. Černovice si z premiéry na celostátním finále dovezly 10. místo.

     Již při odjezdu z Liberce bylo jasné, že doma na tým z Osové Bítýšky čekají velké oslavy. Obec s necelým jedním tisícem obyvatel je umístěna na samotném východu kraje a dopravní výchova zde má dlouholetou tradici. Na rozdíl od některých jiných základních škol se zde věnují přípravám na soutěž v průběhu celého školního roku v rámci dopravního kroužku a při závěrečné nominaci soutěžících je mezi žáky velká konkurence. Pravidelně jezdí trénovat nejenom na "domácí" hřiště do Velkého Meziříčí, ale není ojedinělé, že před oblastní a krajskou soutěží je rodiče odvezou i na vzdálená hřiště, kde probíhají krajská kola. "Podobná souhra je snem každého koordinátora dopravní prevence. Úspěch je nejenom zásluhou a odměnou skvělého týmu, který podal sportovní i vědomostní výkony, ale hlavně velkým poděkováním za práci pana učitele Cerala. Zároveň dobře vím z praxe, že úsilí jednoho učitele by nestačilo, pokud by se k němu nepřidalo skvělé zázemí školy, podpora ze strany ředitele Mgr. Milana Malého, ale i rodičů dětí," říká o úspěchu koordinátorka Veronika. Vedení malé základní školy však nejvíce vyzdvihuje práci pana učitele, který děti na soutěž připravuje. Kroužek se pravidelně schází od října každého školního roku, děti procvičují testy, ale i přípravu na první pomoc. Na jaře pak pilně trénují obávanou jízdu zručnosti. Zkouší především ve svém volném čase, tedy až po škole. Jejich zájem je obdivuhodný, což potvrzují všichni ze zdejšího prostředí.

     Ve čtvrtek 27. května proběhlo na půdě školy slavnostní předání cen od hostů a podporovatelů dopravní výchovy. Za Kraj Vysočina přijela radní pro oblast školství Ing. Jana Fialová, MBA, z jejíchž rukou symbolicky převzali dva starší žáci, Andrea Musilová a Jan Štěpánek, a mladší žák Adam Procházka jízdní kola pro nejlepší jezdce krajského kola soutěže. Krásné dárky v podobě mobilních telefonů pro všech osm soutěžících obou týmů věnoval tradiční podporovatel školy a ředitel firmy BDS pan Ing. Miloslav Kliment, který navíc přidal milou pozornost v podobě balíčků pro všechny žáky školy. Dárkové poukazy na nákup sportovních potřeb předali žákům ředitel základní školy Mgr. Milan Malý a starostka obce Osová Bítýška Mgr. Lenka Štěpánková. Celé předávání se neslo ve slavnostním duchu a bylo cítit, že si tuto vzácnou chvíli užívali nejenom sami finalisté, ale i jejich spolužáci a budoucí nástupci z dopravního kroužku.

Zpracovala: Mgr. Veronika Vošická Buráňová


Schránka důvěry

anonymně do rukou ředitele školy.

Odběr novinek

automatické rozesílání aktualit do Vašeho e-mailu.

(spam ochrana)

Kalendář akcí

akce v následujícím období

základní škola
21.11.2019 - 07:40

TEMATICKÉ VYUČOVÁNÍ MEZINÁRODNÍ NEKUŘÁCKÝ DEN

základní škola
21.11.2019 - 15:00

SCHŮZKY RODIČŮ

základní škola
22.11.2019 - 17:00

STŘEDOVĚKÝ VEČER

>>> zobrazit všechny akce

Vítáme Vás na webových stránkách Základní školy a mateřské školy v Osové Bítýšce.

Základní škola a mateřská škola
Osová Bítýška

Osová Bítýška 246, 594 53
maly@zsob.cz

Dnes je 21. listopadu 2019
Svátek má Albert